تبلیغات
انجمن علمی گروه مهندسی برق (کنترل) دانشگاه گلستان - بازیابی بینایی با چشم بیونیك ساخت محققان
انجمن علمی گروه مهندسی برق (کنترل) دانشگاه گلستان

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بازیابی بینایی با چشم بیونیك ساخت محققانیك محقق دانشگاه «كارنگی ملون» موفق به ساخت كاشت شبكیه شدند كه در آینده می‌توان از آن برای بازیابی بینایی از دست رفته در پی آسیب یا بیماری توسط نمایش یك نور مختصر به بیماران استفاده كرد.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ این دستگاه توسط «شاون كلی» و پس از یك دهه پژوهش و بررسی در حال ساخت است.

این كاشت از دو دوربین ریز بر روی یك عینك تشكیل شده كه به ارسال تصاویر به یك تراشه رایانه ای متصل به چشم بیمار می‌پردازد.

این تراشه سپس تصاویر را به یك جریان الكتریكی تبدیل كرده و آن را به همراه یك سیم به یك فیلم تزریق شده در پشت شبكیه ارسال می‌كند.

به گفته «كلی»، از این فیلم پلاستیكی نازك كه به اندازه یك پلك چشم بوده، الكترودهای منعطف به ارسال سیگنال‌های جریان تحریك كننده به عصبهای شبكیه پرداخته كه به بازیابی بینایی كمك می‌كند.

این دستگاه بسیار شبیه به یك دوربین عمل كرده و جایگزین عملكرد میله‌ها و مخروطها در چشم انسان شده است.

اگرچه در شرایط اولیه چشم با اصول مشابه به دوربین كار می‌كند اما این عضو به ثبت دو تصویر همزمان پرداخته كه یكی به شكل سیاه و سفید و دیگری رنگی است.

سلولهای درون شبكیه موسوم به میله، تنها به ثبت تصویر سیاه و سفید می‌پردازد؛ چرا كه از حساسیت بسیار زیادی برخوردار بوده و تنها قادر به شناسایی نور با روشنایی 100 تریلیوتیوم وات است.

سلولهای دیگر شبكیه موسوم به مخروطی‌ها با رنگها تحت تاثیر قرار گرفته و از تعداد زیادی در گودال چشم برخوردارند كه در زمان تمركز چشم، تصویر در آن قرار می‌گیرد.

در نقطه كور كه هیچ كدام از سلولهای میله‌ای و مخروطی وجود ندارند، عصب نوری به ترك شبكیه پرداخته و تصویر را به مغز منتقل می‌كند.

تاكنون این دستگاه با موفقیت بر روی گروهی از بیماران نابینا آزمایش شده كه از دیدن تكه‌هایی از نور و تاریكی و چند طرح خبر داده‌اند.

كلی هدف نهایی طراحی این دستگاه را، كمك به بیماران نابینا و در نهایت سربازان جنگی دارای آسیبهای سر و چشم برای دستیابی به مقداری از دید محیطی خوانده است.

این كاشت تنها قادر به تولید تصویری با وضوح 256 پیكسل است چرا كه تنها این میزان الكترود قادر به اجرا در پشت فیلم است.

البته این دستگاه بسیار ثابت بوده و فاسد نخواهد شد چرا كه بخار آب قادر به نفوذ در پردازشگر به خوبی مهر و موم شده آن نیست.


منبع :    ISNA 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محسن عباسیان

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظر سنجی اساتید .... بهترین استاد یا استادان رشته برق از نظر شما چه کسی یا کسانی می باشند ؟ به دلیل اجازه نداشتن بیشتر از 10 گزینه در 2 نظر سنجی این مطلب را گنجاندیمنویسندگان